کجاها احساس عدم امنیت میکنیم

 این پست خواب روزانه به ماجرایی اشاره میکنه که خیلی دردناک و دلخراشه، و حال منهم تا مدتها گرفتست وقتی شاهد چنین ماجرایی باشم یا حتی روایتی از دوستی درین باره بشنوم ، ولی نمیتونم بگم هرگز احساس امنیت نخواهم کرد...نمیدونم  ، شاید این قضیه شخصیه ، منظورم اینه که احتمالن آدمهای متفاوت تلقی های متفاوتی ازین قضیه میکنن ولی یک چیزی مشخصه و اونهم اینه که حوزه ی امنیت رو ما خودمون برای خودمون تعریف میکنیم و بوجود میاریم با مشخص کردن مرزهامون و محافظت ازین مرزها.

قصدم شعار دادن نیست ، چون خود منهم بعنوان یک زن با میراث روانی که از خانواده و جامعه بهم رسیده  در همین جایی زندگی میکنم که تجاوز به حقوق اولیه و مسلم انسانی خیلی کار دشواری نیست ، واین امر به زنان هم محدود نمیشه! ولی سعی میکنم یاد بگیرم هرجا که تجاوزی صورت گرفت ، اونجا اول ببینم که خودم از مرزهام خوب دفاع نکردم. امری که شاید در جای دیگری از دنیا ازهمان کودکی به افراد آموزش داده میشه و فرد و حریم فردی بالاترین جایگاه رو داره البته تا جایی که به حریم دیگری وارد نشی!

درمورد اون دختر و ماجرایی که رخساره بهش اشاره کرد ، هم وضع تقریبن بهمین منواله ؛ شاید مثل خیلی از آدمهای امروز فقط ازدور تماشا نکنم و حکم ندم که "تقصیر خودش بود" یا احتمالن" دختری که با این ریخت و قیافه و تا این وقت شب میمونه بیرون ، حقشه این بلاها سرش بیاد" و ... ، سعی میکنم کمکی بکنم اگر بتونم و اگر نشد باهاش همدردی میکنم ، حداقلش اینه که دلم فشرده میشه و حالم تا مدتی بده ... و لی همین ماجرا هم میتونه تلنگری بشه برای اینکه باز برگردم به خودم و ببینم کجاها هنوز بیدفاع و معصوم میمونم تا هرکی از راه رسید هر بلایی خواست سرم بیاره.

 

/ 10 نظر / 4 بازدید
مریم

وبلاگ خوبی اگه با خوندن هر قضیه غمگینی اینقدر روحیت و از دست می دی چرا می خونی سعی کن دوری کنی از این مطالب شاد و سربلند باشی[قلب]

سید علیرضا شمس نیا

سلام وبلاگ خوبی دارید من نیز با مطلب مجلس تحسین برانگیز! در وبلاگ شـمـسـه منتظر پیام و نظرتان هستم .

امیر

همه حرفات در بست قبول و بابت نگاه درستت هورا اما میدونی من از چی حرصم میگیره:اینکه دقیقن در همین شرایط پلیس همه نیروشو گذاشته که ببینه روسری کی میزون سرش نیست...

لیلی

امیر جان، نظرت رو دربست قبول دارم، قبلن خودم هم بهش اشاره کردم؛ منظور من این بود که اتفاق هایی ازین دست که خیلی هم زیاد شده ، کلن از زندگی ناامیدمون نکنه.. برای تغییرش کاری بکنیم یا خودمون رو تغییر بدیم. وگرنه منهم مثل جنابعالی و دیگر دوستان نیروی انتظامی رو خیلی مقصر میدونم که "امنیت اجتماعی" رو فقط تو شلوار و مانتو و روسری خانوما میبینه!

رضا قاری زاده

سلام روزگار غریبیست نازنین آن کس که در را می کوبد شباهنگام ... حتی ممکنه رئیس پلیس سابق پایتخت باشه در را باز نکنید [نیشخند] من هنوز معتقدم مشکل عمده ی ما مشکل فرهنگیه چرا یه پسر یا مرد یا پیرمرد باید به خودش اجازه بده که به هر کسی از جماعت اناث که دید هر پیشنهاد بی شرمانه یا غیر بی شرمانه ای را بده ؟! در مقابل چرا باید یه دختر یا زن که به هر دلیل که می تونی خامی جوانی ، وضعیت بد اقتصادی ووووو باشه به خودش اجازه بده محل کل کثافت کاریهاش را بطور کلی با حریم عمومی جامعه که شامل زن و مرد و بچه از هر طیف و گروه و قومیتی میشه منطبق کنه . ما در روابط اجتماعیمان بعد از 7،8 هزار سال نتونستیم یه مرزبندی و خط کشی معقول ، منطقی و نظام مند داشته باشیم .حتی هنوز بلد نیستیم آشغال را از پنجره ماشین بیرون نریزیم ... خیلیهامون هنوز بلد نیستیم از قاشق و چنگال به طور همزمان استفاده کنیم . برخوردهای مزخرف نیروهای ... برکف نیروی انتظامی را به هیچ وجه تأیید نمی کنم ولی متاسفانه اوضاع طوری شده که به همسایه هم نمی توان اعتماد کرد چه برسه به پلیس و وزیر وکیل و قاضی و ... در مجموع با اینکه متنفرم از این جمله و اقرار به آن اما ب

رضا قاری زاده

جمله مشمئز کننده جا نشد تو کامنت قبلی دوباره می نویسم با توجه به شرایط فعلی بر ما ( کلیت ما ) هرآنچه لایقمان هست می رود .

سارا

متاسفم ... برای خودمون ... بچه ها /بزرگها ... این حق ما بود واقعا؟

رخساره

سلام خواهر جان من این قدر ترسیده ام که... به قول دوستم انرژی منفی می دهم. تاکسی هم سوار می شوم راننده و یا مسافرها عتیقه از آب در می آیند!

نازلی

متنفرم از آدم هایی که این ترس توی وجودم به وجود میارن! خیلی بدبختیم که به خاطر زن بودن همه اش باید بترسیم که نه پشت وانه ای داریم نه کسی که حامی ما باشه!

مسعود

هر روز که میگذره جاهایی که احساس امنیت می کنم توشون کمتر میشه!