همه گیری آنفلونزا

دیروز تو مطب دکتر گوش تا گوش آدم نشسته بود ، بعضی عطسه و سرفه میکردند، بعضی نیز خانوادگی آمده بودند دکتر . دکتر میگفت نیمی از مراجعان از ترس آنفلونزای خوکی میایند اینجا ولی سرماخوردگی معمولی هم ندارند و فقط وقت میگیرند تا دردل کنند!

اینکه ما اطلاع رسانی درست و حسابی در این مملکت نداریم و انقدر دروغ میگویند که نمیشود فهمید حرف راست کدام است درست،مثل قضیه ی برنجهای وارداتی که آخر نفهمیدیم آرسنیک و سرب واقعی بود یا دعوا سر واردات آقازادگان بود.. به هر حال همه ی این تناقضات قبول ولی قرار هم نیست هر سرماخوردگی که درین فصل شایع هست را بچسبانیم به این خوک بیچاره، هرچند علایم این بیماری بسیار شبیه آنفلونزای معمولی است. 

تعداد ماسک زنندگان در شرکت ما هم رو به افزایش است که در این میان فقط یک نفر آنفلونزای ویروسی دارد و سایرین از ترس مرتب ماسک سفارش میدهند.

علایم آنفلونزای خوکی اینهاست:

 تب بالای ۳۸ درجه، سردرد، گلودرد و سینه درد و سرفه از علائم اصلی این بیماری هستند که اگر کسی ۲ تا ۳ علامت ذکر شده را داشته باشد مشکوک به بیماری آنفلوانزای نوع A (همان خوکی) است. اسهال، استفراغ، تهوع، کوفتگی عضلات، عطسه و آبریزش بینی از علائم فردی این بیماری است که چنانچه با ۲ تا ۳ علامت اصلی همراه باشد فرد مشکوک به این بیماری است.

برخی از افراد نیز پس از مبتلا شدن به این بیماری دچار اسهال و استفراغ می‌شوند. به علت این شباهتها پزشکان قادر به تشخیص قطعی آنفلوانزای خوکی نیستند، و تشخیص قطعی آن فقط با انجام تست لابراتواری ممکن است، و برای معالجه ی آن نیز باید از درمانهای ویروسی خاص استفاده شود.

فرنگ نشینان عزیز هم بدانند که با خوردن گوشت خوک کاملن پخته بیماری سرایت نمیکند!

مراقب خودتان باشید.

پ.ن.از شهر خبر میرسد که چماقداران به شدت مشغول تدارکات چهارشنبه هستند.

/ 0 نظر / 12 بازدید